Dog Shampoo for Oily Coat – Biogance FreshnPure
This dog shampoo from Biogance is specially developed for dogs with oily coats. The product helps regulate seborrhea and sebum production, making the coat feel less greasy and thoroughly cleansing the skin.
The shampoo contains active ingredients with astringent and purifying properties, including willowherb, lemon, and zinc. The formula consists of 98% ingredients of natural origin and is free from parabens. The packaging is a 250 ml white plastic bottle with a flip-top closure and is 100% recyclable. This product is made in France and suitable for dogs of all ages.
| Merk | Biogance |
| Type | Shampoo |
| Productlijn | Shampoo |
| Inhoud | 250ml |
| Gewicht | 0.25 kg |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Productgroep | Vachtverzorging |
| Artikelnummer | 16312 |
Loading reviews...
Description
Dog Shampoo for Oily Coat – Biogance FreshnPure
This dog shampoo from Biogance is specially developed for dogs with oily coats. The product helps regulate seborrhea and sebum production, making the coat feel less greasy and thoroughly cleansing the skin.
The shampoo contains active ingredients with astringent and purifying properties, including willowherb, lemon, and zinc. The formula consists of 98% ingredients of natural origin and is free from parabens. The packaging is a 250 ml white plastic bottle with a flip-top closure and is 100% recyclable. This product is made in France and suitable for dogs of all ages.
Additional information
| Merk | Biogance |
| Type | Shampoo |
| Productlijn | Shampoo |
| Inhoud | 250ml |
| Gewicht | 0.25 kg |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Productgroep | Vachtverzorging |
| Artikelnummer | 16312 |
Reviews
Loading reviews...