Cat Tree Maine Coon Tower Blackline for large cats
The Maine Coon Tower Blackline is a genuine tower, as the name suggests. This sturdy floor-to-ceiling cat tree is specially designed for large cat breeds and offers everything your cat could wish for. The dark grey finish fits into any interior and is delivered tailor-made for a perfect fit.
The tower features 20 cm thick Blackline sisal poles where your cat can scratch extensively. In addition, there are two large luxury hammocks of 45 cm and two spacious lying areas of 55 cm by 55 cm. This makes the cat tree ideal for rest moments and play sessions. Thanks to the robust design, this tower is suitable for heavier cats and can accommodate multiple animals at once.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Donkergrijs |
| Afmeting | 225-245 cm |
| Productlijn | MCTOWER |
| Gewicht | 38 |
| Diameter | 20 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0078-A |
Loading reviews...
Description
Cat Tree Maine Coon Tower Blackline for large cats
The Maine Coon Tower Blackline is a genuine tower, as the name suggests. This sturdy floor-to-ceiling cat tree is specially designed for large cat breeds and offers everything your cat could wish for. The dark grey finish fits into any interior and is delivered tailor-made for a perfect fit.
The tower features 20 cm thick Blackline sisal poles where your cat can scratch extensively. In addition, there are two large luxury hammocks of 45 cm and two spacious lying areas of 55 cm by 55 cm. This makes the cat tree ideal for rest moments and play sessions. Thanks to the robust design, this tower is suitable for heavier cats and can accommodate multiple animals at once.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Donkergrijs |
| Afmeting | 225-245 cm |
| Productlijn | MCTOWER |
| Gewicht | 38 |
| Diameter | 20 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0078-A |
Reviews
Loading reviews...