Cat Tree Maine Coon Tower Blackline Plus for large cats
The Maine Coon Tower Plus Blackline is, as the name suggests, a genuine tower. This sturdy floor-to-ceiling cat tree is specially designed for large cats and offers everything a cat could wish for with its 20 cm thick Blackline sisal poles, three 45 cm large luxury hammocks and two large lying areas of 55 cm by 55 cm.
The cat tree is delivered in dark grey finish and is suitable for large cat breeds. It is a fully tailor-made product that is ready for immediate use. With its robust construction and multiple play and rest options, this tower is ideal for cats who enjoy height and challenge.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Donkergrijs |
| Afmeting | 235 cm |
| Productlijn | MCTOWER |
| Gewicht | 39 kg |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0078-PLUS-A |
Loading reviews...
Description
Cat Tree Maine Coon Tower Blackline Plus for large cats
The Maine Coon Tower Plus Blackline is, as the name suggests, a genuine tower. This sturdy floor-to-ceiling cat tree is specially designed for large cats and offers everything a cat could wish for with its 20 cm thick Blackline sisal poles, three 45 cm large luxury hammocks and two large lying areas of 55 cm by 55 cm.
The cat tree is delivered in dark grey finish and is suitable for large cat breeds. It is a fully tailor-made product that is ready for immediate use. With its robust construction and multiple play and rest options, this tower is ideal for cats who enjoy height and challenge.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Donkergrijs |
| Afmeting | 235 cm |
| Productlijn | MCTOWER |
| Gewicht | 39 kg |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0078-PLUS-A |
Reviews
Loading reviews...