Maine Coon Tower Cat Tree for large cats
The Maine Coon Tower is, as the name suggests, a true tower for your cat. This cat tree is specially designed for large cat breeds like the Maine Coon and is delivered tailor-made in a height of 225 to 245 cm, so it fits perfectly in your space.
The sturdy construction features 20 cm thick sisal poles where your cat can scratch comfortably. With two large luxury hammocks of 45 cm and two spacious resting areas of 55 x 55 cm, this tower provides plenty of room to rest and play. The cream color fits nicely in various interiors.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Afmeting | 225-245 cm |
| Productlijn | MCTOWER |
| Gewicht | 38 kg |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0031-02-A |
Loading reviews...
Description
Maine Coon Tower Cat Tree for large cats
The Maine Coon Tower is, as the name suggests, a true tower for your cat. This cat tree is specially designed for large cat breeds like the Maine Coon and is delivered tailor-made in a height of 225 to 245 cm, so it fits perfectly in your space.
The sturdy construction features 20 cm thick sisal poles where your cat can scratch comfortably. With two large luxury hammocks of 45 cm and two spacious resting areas of 55 x 55 cm, this tower provides plenty of room to rest and play. The cream color fits nicely in various interiors.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Afmeting | 225-245 cm |
| Productlijn | MCTOWER |
| Gewicht | 38 kg |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0031-02-A |
Reviews
Loading reviews...