Maine Coon Tower Scratching Post for Large Cats
The Maine Coon Tower is, as the name suggests, a true tower for your cat. This sturdy floor-to-ceiling scratching post is specially designed for large cat breeds and offers a safe and comfortable play and resting area with its robust construction.
This cream-colored tower features 20 cm thick sisal poles that are ideal for scratching, two large luxury hammocks of 45 cm and two spacious resting areas of 55 cm by 55 cm. The cat furniture is delivered tailor-made and fits perfectly into your interior. The Maine Coon Tower is part of the MCTOWER collection from RHR Quality.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Afmeting | 265 cm x 55 cm |
| Productlijn | MCTOWER |
| Lengte | 55 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0031-02-D |
Loading reviews...
Description
Maine Coon Tower Scratching Post for Large Cats
The Maine Coon Tower is, as the name suggests, a true tower for your cat. This sturdy floor-to-ceiling scratching post is specially designed for large cat breeds and offers a safe and comfortable play and resting area with its robust construction.
This cream-colored tower features 20 cm thick sisal poles that are ideal for scratching, two large luxury hammocks of 45 cm and two spacious resting areas of 55 cm by 55 cm. The cat furniture is delivered tailor-made and fits perfectly into your interior. The Maine Coon Tower is part of the MCTOWER collection from RHR Quality.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Afmeting | 265 cm x 55 cm |
| Productlijn | MCTOWER |
| Lengte | 55 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0031-02-D |
Reviews
Loading reviews...