The Vadigran Cheese Bone Spirulina is an artisanal chew snack for dogs, made in the Pajottenland (Belgium) with milk from cows that can graze on open pastures 50% of their time. This product is 99.9% milk and 0.01% salt, without preservatives or colorings. The slow, natural production process takes 3 months of drying time, a traditional way to preserve the product. The Cheese Bone Spirulina is artisanally made and hand-packed, according to an original recipe from the Himalayas.
This chew snack is very hard, making it perfect for dental care: chewing helps clean the teeth. Additionally, it provides long-lasting chewing pleasure, contributing to your dog's mental wellness and occupational therapy. The snack is low in lactose, sugar-free, and gluten-free, with a high protein and calcium content. The addition of spirulina gives an extra natural boost.
The packaging is fully recyclable and contains no plastic. The product has a long shelf life of 5 years. Each Cheese Bone weighs 100 grams and has dimensions of 14 cm high, 2.5 cm wide, and 2.5 cm deep. It is an ideal, healthy reward for dogs of all breeds.
| Merk | Vadigran |
| Type | Kluiven & botten |
| Materiaal | Melk |
| Afmeting | 14 cm x 2.5 cm |
| Smaak | Kaas |
| Productlijn | Cheese Bone |
| Lengte | 2.5 cm |
| Gewicht | 100 g |
| Kenmerk | Geparfumeerd |
| Eigenschap | Droog |
| Voedingtype | Snack |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 21051 |
Loading reviews...
Description
The Vadigran Cheese Bone Spirulina is an artisanal chew snack for dogs, made in the Pajottenland (Belgium) with milk from cows that can graze on open pastures 50% of their time. This product is 99.9% milk and 0.01% salt, without preservatives or colorings. The slow, natural production process takes 3 months of drying time, a traditional way to preserve the product. The Cheese Bone Spirulina is artisanally made and hand-packed, according to an original recipe from the Himalayas.
This chew snack is very hard, making it perfect for dental care: chewing helps clean the teeth. Additionally, it provides long-lasting chewing pleasure, contributing to your dog's mental wellness and occupational therapy. The snack is low in lactose, sugar-free, and gluten-free, with a high protein and calcium content. The addition of spirulina gives an extra natural boost.
The packaging is fully recyclable and contains no plastic. The product has a long shelf life of 5 years. Each Cheese Bone weighs 100 grams and has dimensions of 14 cm high, 2.5 cm wide, and 2.5 cm deep. It is an ideal, healthy reward for dogs of all breeds.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Kluiven & botten |
| Materiaal | Melk |
| Afmeting | 14 cm x 2.5 cm |
| Smaak | Kaas |
| Productlijn | Cheese Bone |
| Lengte | 2.5 cm |
| Gewicht | 100 g |
| Kenmerk | Geparfumeerd |
| Eigenschap | Droog |
| Voedingtype | Snack |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 21051 |
Reviews
Loading reviews...