Parrots are very intelligent and curious animals. To prevent boredom, they need to be stimulated and challenged. The Vadigran Perch and Play XL is specially designed to encourage your bird to play and climb. This toy stimulates its natural behavior and provides plenty of variety. By letting your bird work for its food in a playful way, you stimulate its natural behavior.
This toy is made of wood and has a height of 40 cm, a length of 100 cm, and a width of 65 cm. The weight is 1.56 kg. The color is multicolored. The toy is suitable for larger hook-billed birds, such as parrots.
Regularly alternate this toy with another. After a while, hang the old one back in the cage and your bird will see it as a new challenge again.
| Merk | Vadigran |
| Type | Speelgoed |
| Materiaal | Hout |
| Kleur | Veelkleurig |
| Afmeting | 40 cm x 65 cm |
| Maat | XL |
| Lengte | 100 cm |
| Gewicht | 1.56 kg |
| Sterkte | Sterk |
| Productgroep | Speelgoed |
| Artikelnummer | 17191 |
Loading reviews...
Description
Parrots are very intelligent and curious animals. To prevent boredom, they need to be stimulated and challenged. The Vadigran Perch and Play XL is specially designed to encourage your bird to play and climb. This toy stimulates its natural behavior and provides plenty of variety. By letting your bird work for its food in a playful way, you stimulate its natural behavior.
This toy is made of wood and has a height of 40 cm, a length of 100 cm, and a width of 65 cm. The weight is 1.56 kg. The color is multicolored. The toy is suitable for larger hook-billed birds, such as parrots.
Regularly alternate this toy with another. After a while, hang the old one back in the cage and your bird will see it as a new challenge again.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Speelgoed |
| Materiaal | Hout |
| Kleur | Veelkleurig |
| Afmeting | 40 cm x 65 cm |
| Maat | XL |
| Lengte | 100 cm |
| Gewicht | 1.56 kg |
| Sterkte | Sterk |
| Productgroep | Speelgoed |
| Artikelnummer | 17191 |
Reviews
Loading reviews...