XXL beef head skin 60cm for dogs
This beef head skin is a natural snack for dogs with a length of 60cm in XXL size. The product is made from 100% head skin pieces and contains no colorants, chemical products, additives, preservatives, sugar or gluten. The snack originates from Europe and helps with dental and gum health.
The composition consists of 100% head skin pieces with analytical components of 87.1% crude protein, 2.60% crude fat and 9.10% moisture content. It is a single protein snack, which makes the choice for allergies easy. No animals are killed for this assortment, as it concerns slaughter by-products. The snack has a high protein content and is low in fat.
| Merk | Vadigran |
| Type | Snacks & beloningen |
| Maat | XXL |
| Productlijn | Butcher Natural |
| Lengte | 60 cm |
| Gewicht | 0.18 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Voedingtype | Snack |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 16068 |
Loading reviews...
Description
XXL beef head skin 60cm for dogs
This beef head skin is a natural snack for dogs with a length of 60cm in XXL size. The product is made from 100% head skin pieces and contains no colorants, chemical products, additives, preservatives, sugar or gluten. The snack originates from Europe and helps with dental and gum health.
The composition consists of 100% head skin pieces with analytical components of 87.1% crude protein, 2.60% crude fat and 9.10% moisture content. It is a single protein snack, which makes the choice for allergies easy. No animals are killed for this assortment, as it concerns slaughter by-products. The snack has a high protein content and is low in fat.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Snacks & beloningen |
| Maat | XXL |
| Productlijn | Butcher Natural |
| Lengte | 60 cm |
| Gewicht | 0.18 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Voedingtype | Snack |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 16068 |
Reviews
Loading reviews...