Parrots are very intelligent and curious animals. To prevent boredom, they need to be stimulated and challenged. The Vadigran Foraging Ball is specially designed to encourage your bird to play and climb. It stimulates its natural behavior and provides plenty of variety. By letting your bird work for its food in a playful way, you stimulate its natural behavior.
This toy is suitable for larger hookbills. The ball has a height of 27 cm, a length of 12 cm, and a width of 12 cm. It weighs 0.26 kg. The color is multicolored, making it extra attractive for your bird.
Alternate this toy regularly with another one. After a while, hang the old one back in the cage and your bird will see it as a new challenge again. This way, your parrot will stay entertained for hours and boredom is prevented.
| Merk | Vadigran |
| Type | Speelgoed |
| Kleur | Veelkleurig |
| Afmeting | 27 cm x 12 cm |
| Productlijn | Accessoires |
| Lengte | 12 cm |
| Gewicht | 0.26 kg |
| Sterkte | Sterk |
| Productgroep | Speelgoed |
| Artikelnummer | 17196 |
Loading reviews...
Description
Parrots are very intelligent and curious animals. To prevent boredom, they need to be stimulated and challenged. The Vadigran Foraging Ball is specially designed to encourage your bird to play and climb. It stimulates its natural behavior and provides plenty of variety. By letting your bird work for its food in a playful way, you stimulate its natural behavior.
This toy is suitable for larger hookbills. The ball has a height of 27 cm, a length of 12 cm, and a width of 12 cm. It weighs 0.26 kg. The color is multicolored, making it extra attractive for your bird.
Alternate this toy regularly with another one. After a while, hang the old one back in the cage and your bird will see it as a new challenge again. This way, your parrot will stay entertained for hours and boredom is prevented.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Speelgoed |
| Kleur | Veelkleurig |
| Afmeting | 27 cm x 12 cm |
| Productlijn | Accessoires |
| Lengte | 12 cm |
| Gewicht | 0.26 kg |
| Sterkte | Sterk |
| Productgroep | Speelgoed |
| Artikelnummer | 17196 |
Reviews
Loading reviews...