Silica Cat Litter Fine Pearls
This cat litter is specially developed for cats and made of silica with fine pearls. The product reduces the amount of bacteria, contains no allergens and is user-friendly for both cat and owner.
The micro silica crystals maximally absorb liquids and immediately bind the molecules that cause unpleasant odors. This effectively dries cat feces and neutralizes odors. This cat litter is non-clumping and has a light weight, making cleaning easier.
Silica Fine Pearls is a natural biodegradable product. For use, fill the litter box with about 8 cm of cat litter. Remove dried feces daily and flush them down the toilet. The remaining granules stay fresh and do not need to be removed. Regularly refill the litter box to 8 cm height. Clean the litter box completely at least once a month and dispose of used cat litter in the trash, not in the toilet. Store the product in a dry place out of reach of children.
| Merk | Vadigran |
| Type | Kattenbakvulling |
| Materiaal | Silica |
| Afmeting | 24 cm |
| Dikte | 7 cm |
| Inhoud | 5 l |
| Lengte | 38 cm |
| Gewicht | 2kg |
| Kenmerk | Licht gewicht |
| Eigenschap | Niet klontvormend |
| Productgroep | Kattenbakvulling |
| Artikelnummer | 13131 |
Loading reviews...
Description
Silica Cat Litter Fine Pearls
This cat litter is specially developed for cats and made of silica with fine pearls. The product reduces the amount of bacteria, contains no allergens and is user-friendly for both cat and owner.
The micro silica crystals maximally absorb liquids and immediately bind the molecules that cause unpleasant odors. This effectively dries cat feces and neutralizes odors. This cat litter is non-clumping and has a light weight, making cleaning easier.
Silica Fine Pearls is a natural biodegradable product. For use, fill the litter box with about 8 cm of cat litter. Remove dried feces daily and flush them down the toilet. The remaining granules stay fresh and do not need to be removed. Regularly refill the litter box to 8 cm height. Clean the litter box completely at least once a month and dispose of used cat litter in the trash, not in the toilet. Store the product in a dry place out of reach of children.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Kattenbakvulling |
| Materiaal | Silica |
| Afmeting | 24 cm |
| Dikte | 7 cm |
| Inhoud | 5 l |
| Lengte | 38 cm |
| Gewicht | 2kg |
| Kenmerk | Licht gewicht |
| Eigenschap | Niet klontvormend |
| Productgroep | Kattenbakvulling |
| Artikelnummer | 13131 |
Reviews
Loading reviews...