Maine Coon Sleeper Crown Cat Tree for Large Cats
The Maine Coon Sleeper Crown cat tree is a must-have for every large cat. With its 20 cm thick sisal poles, this cat tree offers sturdy scratching opportunities that can withstand heavy cats. The de Luxe Crown is a unique combination of a standard lying area and a hammock, providing extra comfort and play fun for your cat.
This cat tree has a height of 160 cm, with a large round seat of 60 cm in diameter that provides even the largest cat breeds with sufficient space. From this seat, which is at about 1.5 meters high, your cat can keep a good eye on its domain. The whole is completed with a play rope made of natural sisal, adding extra play opportunities. This cat furniture is part of the MCSLEEPERCROWN collection from RHR Quality and is available in the color Dark Grey.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpalen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Donkergrijs |
| Afmeting | 160 cm |
| Productlijn | MCSLEEPER, ROYALTY |
| Vorm | Rond |
| Diameter | 60 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0058-CROWN |
Loading reviews...
Description
Maine Coon Sleeper Crown Cat Tree for Large Cats
The Maine Coon Sleeper Crown cat tree is a must-have for every large cat. With its 20 cm thick sisal poles, this cat tree offers sturdy scratching opportunities that can withstand heavy cats. The de Luxe Crown is a unique combination of a standard lying area and a hammock, providing extra comfort and play fun for your cat.
This cat tree has a height of 160 cm, with a large round seat of 60 cm in diameter that provides even the largest cat breeds with sufficient space. From this seat, which is at about 1.5 meters high, your cat can keep a good eye on its domain. The whole is completed with a play rope made of natural sisal, adding extra play opportunities. This cat furniture is part of the MCSLEEPERCROWN collection from RHR Quality and is available in the color Dark Grey.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpalen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Donkergrijs |
| Afmeting | 160 cm |
| Productlijn | MCSLEEPER, ROYALTY |
| Vorm | Rond |
| Diameter | 60 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0058-CROWN |
Reviews
Loading reviews...