The Vadigran Screw-on Drinking Clock 3 L is a practical drinking bowl for your chickens. This drinking clock is made of high-quality plastic, which reduces the risk of breakage, even during winter. The drinking bowl has a diameter of 24.5 cm and a volume of 3 liters, ideal for a small to medium-sized chicken run.
Filling the drinking clock is easy: hold the bucket upside down, unscrew the bottom, fill it with water, and turn the bucket back. The drinking fountain automatically fills the rim, so water is always available for your chickens. Optionally, a metal base is available, which raises the clock slightly and keeps the drinking water clean.
The drinking clock is equipped with a handle, making it easy to hang up. The product is available in 4 different sizes, so you can always choose the right size for your situation. This variant has a volume of 3 liters and is available in white and red.
| Merk | Vadigran |
| Type | Drinkbak |
| Materiaal | Plastiek |
| Kleur | Wit - Rood |
| Afmeting | 24.5 cm |
| Maat | L |
| Productlijn | Accessoires |
| Vorm | Rond |
| Dikte | 23 cm |
| Inhoud | 3 l |
| Lengte | 24.5 cm |
| Diameter | 24.5 cm |
| Productgroep | Eet- & drinkbakken |
| Artikelnummer | 14877 |
Loading reviews...
Description
The Vadigran Screw-on Drinking Clock 3 L is a practical drinking bowl for your chickens. This drinking clock is made of high-quality plastic, which reduces the risk of breakage, even during winter. The drinking bowl has a diameter of 24.5 cm and a volume of 3 liters, ideal for a small to medium-sized chicken run.
Filling the drinking clock is easy: hold the bucket upside down, unscrew the bottom, fill it with water, and turn the bucket back. The drinking fountain automatically fills the rim, so water is always available for your chickens. Optionally, a metal base is available, which raises the clock slightly and keeps the drinking water clean.
The drinking clock is equipped with a handle, making it easy to hang up. The product is available in 4 different sizes, so you can always choose the right size for your situation. This variant has a volume of 3 liters and is available in white and red.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Drinkbak |
| Materiaal | Plastiek |
| Kleur | Wit - Rood |
| Afmeting | 24.5 cm |
| Maat | L |
| Productlijn | Accessoires |
| Vorm | Rond |
| Dikte | 23 cm |
| Inhoud | 3 l |
| Lengte | 24.5 cm |
| Diameter | 24.5 cm |
| Productgroep | Eet- & drinkbakken |
| Artikelnummer | 14877 |
Reviews
Loading reviews...