Flexi New Classic Retractable Leash for Small Pets
The Flexi New Classic retractable leash is a practical extendable leash specifically designed for small dogs and cats. This leash is suitable for pets weighing up to 12 kg maximum and offers plenty of freedom of movement during walks thanks to the spring mechanism and convenient stop mechanism.
The retractable leash has a total length of 3 meters and is available in various colors. The comfortable braking system ensures a safe and controlled walking experience. The leash is made of plastic and nylon and has a pocket size, making it compact and portable. You can optionally expand this retractable leash with accessories such as an LED light or a holder for treats and poop bags.
| Merk | Flexi |
| Type | Rollijn |
| Materiaal | Plastiek - Nylon |
| Kleur | Roze |
| Productlijn | Rollijn |
| Lengte | 300 cm |
| Gewicht | 1 kg |
| Productgroep | Leibanden |
| Artikelnummer | 17829 |
Loading reviews...
Description
Flexi New Classic Retractable Leash for Small Pets
The Flexi New Classic retractable leash is a practical extendable leash specifically designed for small dogs and cats. This leash is suitable for pets weighing up to 12 kg maximum and offers plenty of freedom of movement during walks thanks to the spring mechanism and convenient stop mechanism.
The retractable leash has a total length of 3 meters and is available in various colors. The comfortable braking system ensures a safe and controlled walking experience. The leash is made of plastic and nylon and has a pocket size, making it compact and portable. You can optionally expand this retractable leash with accessories such as an LED light or a holder for treats and poop bags.
Additional information
| Merk | Flexi |
| Type | Rollijn |
| Materiaal | Plastiek - Nylon |
| Kleur | Roze |
| Productlijn | Rollijn |
| Lengte | 300 cm |
| Gewicht | 1 kg |
| Productgroep | Leibanden |
| Artikelnummer | 17829 |
Reviews
Loading reviews...