The Esve Hay Clock Meadow Flower is a natural snack specially developed for rabbits and rodents. This hay clock is a fun and tasty way to pamper and reward your pet. The product is composed of meadow flowers, providing a natural and varied taste experience.
The hay clock has a height of 21 cm, a length of 7 cm, and a width of 12 cm. The net weight is 0.12 kg. The snack is packaged in a handy clock shape that can be easily hung in the cage or enclosure of your animal. This stimulates natural foraging behavior and provides a fun activity at the same time.
It is important to know that treats should not make up more than 25% of the daily diet. Therefore, always ensure a good basic diet, such as Vadigran TERRA, to guarantee the optimal health of your rabbit or rodent. The Esve Hay Clock Meadow Flower is a responsible choice for an extra treat in between.
| Merk | Esve |
| Type | Snacks & beloningen |
| Afmeting | 21 cm x 12 cm |
| Productlijn | Snacks & beloningen |
| Inhoud | 0.12 kg |
| Lengte | 7 cm |
| Gewicht | 0.12 kg |
| Voedingtype | Snack |
| Productgroep | Snacks & beloningen |
| Artikelnummer | 8489 |
Loading reviews...
Description
The Esve Hay Clock Meadow Flower is a natural snack specially developed for rabbits and rodents. This hay clock is a fun and tasty way to pamper and reward your pet. The product is composed of meadow flowers, providing a natural and varied taste experience.
The hay clock has a height of 21 cm, a length of 7 cm, and a width of 12 cm. The net weight is 0.12 kg. The snack is packaged in a handy clock shape that can be easily hung in the cage or enclosure of your animal. This stimulates natural foraging behavior and provides a fun activity at the same time.
It is important to know that treats should not make up more than 25% of the daily diet. Therefore, always ensure a good basic diet, such as Vadigran TERRA, to guarantee the optimal health of your rabbit or rodent. The Esve Hay Clock Meadow Flower is a responsible choice for an extra treat in between.
Additional information
| Merk | Esve |
| Type | Snacks & beloningen |
| Afmeting | 21 cm x 12 cm |
| Productlijn | Snacks & beloningen |
| Inhoud | 0.12 kg |
| Lengte | 7 cm |
| Gewicht | 0.12 kg |
| Voedingtype | Snack |
| Productgroep | Snacks & beloningen |
| Artikelnummer | 8489 |
Reviews
Loading reviews...