Parrots are very intelligent and curious animals. To prevent boredom, they need to be stimulated and challenged. This wooden toy from Vadigran is specially designed to encourage your bird to play and climb. It stimulates its natural behavior and provides plenty of variety. The toy is suitable for larger hookbills, such as large parakeets and parrots.
The toy is made of wood and has a multicolored appearance. Its dimensions are 76 cm high, 30 cm wide, and 15 cm deep. It offers challenging occupational therapy that can keep your bird occupied for hours. The toy is silent, so it is quiet in the cage.
Regularly alternate this toy with another one. After a while, hang the old one back in the cage and your bird will see it as a new challenge again. This keeps your bird active and stimulated.
| Merk | Vadigran |
| Type | Speelgoed |
| Materiaal | Hout |
| Kleur | Veelkleurig |
| Afmeting | 76 cm x 30 cm |
| Productlijn | Accessoires |
| Inhoud | 1 stuk |
| Lengte | 15 cm |
| Kenmerk | Uitdagende bezigheidstherapie |
| Eigenschap | Zonder geluid |
| Productgroep | Kooi-inrichting |
| Artikelnummer | 14049 |
Loading reviews...
Description
Parrots are very intelligent and curious animals. To prevent boredom, they need to be stimulated and challenged. This wooden toy from Vadigran is specially designed to encourage your bird to play and climb. It stimulates its natural behavior and provides plenty of variety. The toy is suitable for larger hookbills, such as large parakeets and parrots.
The toy is made of wood and has a multicolored appearance. Its dimensions are 76 cm high, 30 cm wide, and 15 cm deep. It offers challenging occupational therapy that can keep your bird occupied for hours. The toy is silent, so it is quiet in the cage.
Regularly alternate this toy with another one. After a while, hang the old one back in the cage and your bird will see it as a new challenge again. This keeps your bird active and stimulated.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Speelgoed |
| Materiaal | Hout |
| Kleur | Veelkleurig |
| Afmeting | 76 cm x 30 cm |
| Productlijn | Accessoires |
| Inhoud | 1 stuk |
| Lengte | 15 cm |
| Kenmerk | Uitdagende bezigheidstherapie |
| Eigenschap | Zonder geluid |
| Productgroep | Kooi-inrichting |
| Artikelnummer | 14049 |
Reviews
Loading reviews...