Round Lying Area for Cat Scratching Posts
This cream-colored round lying area Sleeper is a scratching post component from RHR Quality, specially designed for cats. It is a large round lying area that can be installed in any RHR Pets scratching post, ideal as an extra resting spot or to allow the cat to gradually climb to the top of the scratching post.
The lying area has a diameter of 55 cm and is approximately 3 cm thick, made of thick 600 g/m2 plush for extra comfort. It contains one screw hole and is compatible with sisal poles with a diameter of 12, 15, or 20 cm. Suitable for one very large cat or multiple average-sized cats, with a tested weight capacity of up to 20 kg.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Pluche |
| Kleur | Creme |
| Onderdeel | Ligplaats |
| Productlijn | MCSLEEPER, MCLSLEEPER |
| Vorm | Rond |
| Dikte | 3 cm |
| Diameter | 55 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SLP-55-C |
Loading reviews...
Description
Round Lying Area for Cat Scratching Posts
This cream-colored round lying area Sleeper is a scratching post component from RHR Quality, specially designed for cats. It is a large round lying area that can be installed in any RHR Pets scratching post, ideal as an extra resting spot or to allow the cat to gradually climb to the top of the scratching post.
The lying area has a diameter of 55 cm and is approximately 3 cm thick, made of thick 600 g/m2 plush for extra comfort. It contains one screw hole and is compatible with sisal poles with a diameter of 12, 15, or 20 cm. Suitable for one very large cat or multiple average-sized cats, with a tested weight capacity of up to 20 kg.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Pluche |
| Kleur | Creme |
| Onderdeel | Ligplaats |
| Productlijn | MCSLEEPER, MCLSLEEPER |
| Vorm | Rond |
| Dikte | 3 cm |
| Diameter | 55 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SLP-55-C |
Reviews
Loading reviews...