Triangular Lying Area for Cat Trees for Large Cats
This lying area is a cat tree component specially designed for cats. It is a large triangular lying area, also called Step, that fits perfectly in various cat tree configurations. With dimensions of 55 x 55 cm and a thickness of about 3 cm, it provides enough space for one large cat or multiple average-sized cats.
The lying area is made of thick 600 g/m2 plush for extra comfort and has one screw hole. This allows it to be easily mounted between, above, or below sisal poles with a screw or connection screw. It is compatible with sisal poles with a diameter of 12, 15, or 20 cm and can be used in all RHR Pets cat trees. The lying area has been tested for a weight of 20 kg, which is suitable for even the largest and heaviest cats.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Pluche |
| Kleur | Creme |
| Afmeting | 55 cm |
| Onderdeel | Ligplaats |
| Productlijn | BIRMANCITADEL, MCLOUNGE, MCTOWER, ROYALTY |
| Vorm | Vierkant |
| Dikte | 3 cm |
| Lengte | 55 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-S-55-C |
Loading reviews...
Description
Triangular Lying Area for Cat Trees for Large Cats
This lying area is a cat tree component specially designed for cats. It is a large triangular lying area, also called Step, that fits perfectly in various cat tree configurations. With dimensions of 55 x 55 cm and a thickness of about 3 cm, it provides enough space for one large cat or multiple average-sized cats.
The lying area is made of thick 600 g/m2 plush for extra comfort and has one screw hole. This allows it to be easily mounted between, above, or below sisal poles with a screw or connection screw. It is compatible with sisal poles with a diameter of 12, 15, or 20 cm and can be used in all RHR Pets cat trees. The lying area has been tested for a weight of 20 kg, which is suitable for even the largest and heaviest cats.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Pluche |
| Kleur | Creme |
| Afmeting | 55 cm |
| Onderdeel | Ligplaats |
| Productlijn | BIRMANCITADEL, MCLOUNGE, MCTOWER, ROYALTY |
| Vorm | Vierkant |
| Dikte | 3 cm |
| Lengte | 55 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-S-55-C |
Reviews
Loading reviews...