Triangular Lying Area Scratching Post for Large Cats
This lying area is a component for your scratching post and offers your cat a comfortable place to rest, sleep or chill. It is a large triangular lying area with a play rope made of natural sisal, specially designed for cats who love space.
The lying area has dimensions of 55 x 55 cm and is approximately 3 cm thick, with a play rope about 70 cm long. It is made of thick 600 g/m2 plush for extra comfort. Thanks to one screw hole, it can easily be mounted between, above or below sisal poles with a screw or connection screw. This lying area is tested for a weight of 20 kg, making it suitable for even the largest and heaviest cats or multiple cats at the same time.
You can use this lying area in any scratching post from RHR Pets to let your cat gradually climb to the top or as a spacious lying area. It works best in combination with sisal poles with a diameter of 12, 15 or 20 cm.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Afmeting | 55 cm |
| Onderdeel | Ligplaats |
| Productlijn | MCTOWER |
| Vorm | Rechthoekig |
| Dikte | 3 cm |
| Lengte | 55 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0424 |
Loading reviews...
Description
Triangular Lying Area Scratching Post for Large Cats
This lying area is a component for your scratching post and offers your cat a comfortable place to rest, sleep or chill. It is a large triangular lying area with a play rope made of natural sisal, specially designed for cats who love space.
The lying area has dimensions of 55 x 55 cm and is approximately 3 cm thick, with a play rope about 70 cm long. It is made of thick 600 g/m2 plush for extra comfort. Thanks to one screw hole, it can easily be mounted between, above or below sisal poles with a screw or connection screw. This lying area is tested for a weight of 20 kg, making it suitable for even the largest and heaviest cats or multiple cats at the same time.
You can use this lying area in any scratching post from RHR Pets to let your cat gradually climb to the top or as a spacious lying area. It works best in combination with sisal poles with a diameter of 12, 15 or 20 cm.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Afmeting | 55 cm |
| Onderdeel | Ligplaats |
| Productlijn | MCTOWER |
| Vorm | Rechthoekig |
| Dikte | 3 cm |
| Lengte | 55 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR0424 |
Reviews
Loading reviews...