The max & molly Booster Leash in Purple is designed for dogs that need a sturdy and comfortable leash. This leash feels very comfortable in the hand thanks to the unique 3-layer sandwich structure. The structure consists of a thick, strong polyester layer on top, a soft filling inside for extra grip, and a quick-drying neoprene inner layer. This ensures the leash feels pleasant, even during long walks.
After passing safety tests, this leash proves that your dog will not be able to escape. The hook is easy to attach to any ring without hurting your fingers or nails. All metal parts are nicely polished, giving the leash a modern and well-groomed appearance.
The leash is machine washable at 30°C, making it easy to keep clean. The dimensions are 120 long with a width of 10 mm, ideal for dogs of size XS.
| Merk | Max & Molly |
| Type | Leiband |
| Materiaal | Polyester |
| Kleur | Veelkleurig |
| Afmeting | 1.0 cm |
| Maat | XS |
| Is Wasbaar | Ja |
| Productlijn | Training & Tracking Leash |
| Lengte | 120 cm |
| Gewicht | 0.0496 kg |
| Productgroep | Leibanden |
| Artikelnummer | 12232 |
Loading reviews...
Description
The max & molly Booster Leash in Purple is designed for dogs that need a sturdy and comfortable leash. This leash feels very comfortable in the hand thanks to the unique 3-layer sandwich structure. The structure consists of a thick, strong polyester layer on top, a soft filling inside for extra grip, and a quick-drying neoprene inner layer. This ensures the leash feels pleasant, even during long walks.
After passing safety tests, this leash proves that your dog will not be able to escape. The hook is easy to attach to any ring without hurting your fingers or nails. All metal parts are nicely polished, giving the leash a modern and well-groomed appearance.
The leash is machine washable at 30°C, making it easy to keep clean. The dimensions are 120 long with a width of 10 mm, ideal for dogs of size XS.
Additional information
| Merk | Max & Molly |
| Type | Leiband |
| Materiaal | Polyester |
| Kleur | Veelkleurig |
| Afmeting | 1.0 cm |
| Maat | XS |
| Is Wasbaar | Ja |
| Productlijn | Training & Tracking Leash |
| Lengte | 120 cm |
| Gewicht | 0.0496 kg |
| Productgroep | Leibanden |
| Artikelnummer | 12232 |
Reviews
Loading reviews...