Nesting Material for Birds by Fauna
This nesting material is specially developed for birds and consists of a selection of natural fibers used by all kinds of bird species for building their nests. The fibers come from natural resources that birds can also find in nature, making the material very suitable for natural breeding behavior.
The nesting material is soft and provides good moisture absorption and heat distribution, forming an ideal starting point for birds during breeding. The product is available in the color red and has dimensions of 11.5 cm long, 11.5 cm wide and 5.5 cm high. Variants are available: one without hooks and one with hooks, so you can choose what best fits your bird enclosure.
| Merk | Fauna |
| Type | Nest |
| Materiaal | Plantaardig |
| Kleur | Rood |
| Afmeting | 7 cm cm x 12 cm cm |
| Productlijn | Nestvulling |
| Lengte | 13 cm cm |
| Productgroep | Nesten |
| Artikelnummer | 1448 |
Loading reviews...
Description
Nesting Material for Birds by Fauna
This nesting material is specially developed for birds and consists of a selection of natural fibers used by all kinds of bird species for building their nests. The fibers come from natural resources that birds can also find in nature, making the material very suitable for natural breeding behavior.
The nesting material is soft and provides good moisture absorption and heat distribution, forming an ideal starting point for birds during breeding. The product is available in the color red and has dimensions of 11.5 cm long, 11.5 cm wide and 5.5 cm high. Variants are available: one without hooks and one with hooks, so you can choose what best fits your bird enclosure.
Additional information
| Merk | Fauna |
| Type | Nest |
| Materiaal | Plantaardig |
| Kleur | Rood |
| Afmeting | 7 cm cm x 12 cm cm |
| Productlijn | Nestvulling |
| Lengte | 13 cm cm |
| Productgroep | Nesten |
| Artikelnummer | 1448 |
Reviews
Loading reviews...