Sisal Pole Scratching Post Component – RHR Quality Blackline
This sisal pole is a replacement component for scratching posts from RHR Quality. It is specially designed for cats that like to sharpen their claws and provides a durable scratching solution. The pole has a black Blackline color and fits various scratching post models.
The sisal pole has a diameter of 12 cm and a length of 24.5 cm. It is equipped with M8 screw holes at the top and bottom for easy installation on existing scratching posts. The sisal is firmly glued onto an ABS interior, which provides extra strength and prevents the sisal from coming loose. This component is compatible with scratching posts from RHR Pets that have the same thickness and screw size.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Zwart |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | CORNERCOON |
| Lengte | 24.5 cm |
| Diameter | 12 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-24.5x12-BL |
Loading reviews...
Description
Sisal Pole Scratching Post Component – RHR Quality Blackline
This sisal pole is a replacement component for scratching posts from RHR Quality. It is specially designed for cats that like to sharpen their claws and provides a durable scratching solution. The pole has a black Blackline color and fits various scratching post models.
The sisal pole has a diameter of 12 cm and a length of 24.5 cm. It is equipped with M8 screw holes at the top and bottom for easy installation on existing scratching posts. The sisal is firmly glued onto an ABS interior, which provides extra strength and prevents the sisal from coming loose. This component is compatible with scratching posts from RHR Pets that have the same thickness and screw size.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Zwart |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | CORNERCOON |
| Lengte | 24.5 cm |
| Diameter | 12 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-24.5x12-BL |
Reviews
Loading reviews...