Sisal pole for scratching posts from RHR Quality
This sisal pole is a component for scratching posts and is specially developed for cats. It is a replacement part that you can mount on various RHR Pets scratching posts, provided the original pole has the same thickness and screw size.
The sisal pole has a diameter of 12 cm and a length of approximately 40 cm. At the top and bottom there is an M8 screw hole for easy mounting. The sisal is firmly glued to the pole and has an interior made of ABS plastic for extra strength. This pole is part of the Blackline collection and fits various RHR Pets models such as Catdream, Catre lax, Cornercoon, Kilimandjaro, Panther and Penthouse.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Zwart |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | Sisalpalen |
| Lengte | 40 cm |
| Diameter | 12 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-40x12-BL |
Loading reviews...
Description
Sisal pole for scratching posts from RHR Quality
This sisal pole is a component for scratching posts and is specially developed for cats. It is a replacement part that you can mount on various RHR Pets scratching posts, provided the original pole has the same thickness and screw size.
The sisal pole has a diameter of 12 cm and a length of approximately 40 cm. At the top and bottom there is an M8 screw hole for easy mounting. The sisal is firmly glued to the pole and has an interior made of ABS plastic for extra strength. This pole is part of the Blackline collection and fits various RHR Pets models such as Catdream, Catre lax, Cornercoon, Kilimandjaro, Panther and Penthouse.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Zwart |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | Sisalpalen |
| Lengte | 40 cm |
| Diameter | 12 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-40x12-BL |
Reviews
Loading reviews...