Sisal Pole for Scratching Posts – Replacement Part for Cats
This sisal pole is a component for scratching posts, specifically designed for cats. It is a cream-colored part that you can use to replace worn sisal poles, allowing your cat to scratch optimally again.
The sisal pole has a diameter of 12 cm and a length of approximately 47 cm. At the bottom and top, there is an M8 screw hole, allowing you to easily mount it on RHR Pets scratching posts, provided the original has the same thickness and screw size. The sisal is glued onto the pole and has an ABS interior for extra strength.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | CATDREAM |
| Lengte | 47 cm |
| Diameter | 12 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-47x12 |
Loading reviews...
Description
Sisal Pole for Scratching Posts – Replacement Part for Cats
This sisal pole is a component for scratching posts, specifically designed for cats. It is a cream-colored part that you can use to replace worn sisal poles, allowing your cat to scratch optimally again.
The sisal pole has a diameter of 12 cm and a length of approximately 47 cm. At the bottom and top, there is an M8 screw hole, allowing you to easily mount it on RHR Pets scratching posts, provided the original has the same thickness and screw size. The sisal is glued onto the pole and has an ABS interior for extra strength.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | CATDREAM |
| Lengte | 47 cm |
| Diameter | 12 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-47x12 |
Reviews
Loading reviews...