Sisal Pole for Scratching Posts from RHR Quality
This sisal pole is a component for scratching posts, specifically designed for cats. It is a replacement part that you can use to replace an existing sisal pole or to expand your scratching post. The pole is made for RHR Pets scratching posts, but can be mounted on other scratching posts if the original pole has the same thickness and screw size.
The sisal pole has a diameter of 20 cm and a length of 50 cm, providing a sturdy and stable base for your cat to scratch on. At the bottom there are 5 M10 screw holes and at the top 1 M10 screw hole, allowing you to easily attach the pole to your scratching post. The sisal is glued to the pole and has an ABS interior, which provides extra strength and ensures the pole lasts a long time. The cream color matches many scratching post designs and helps make your scratching post look like new again.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | MCLOUNGE, MCLSLEEPER, MCSLEEPER, MCTOWER, ROYALTY |
| Lengte | 50 cm |
| Diameter | 20 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-50x20-5-1 |
Loading reviews...
Description
Sisal Pole for Scratching Posts from RHR Quality
This sisal pole is a component for scratching posts, specifically designed for cats. It is a replacement part that you can use to replace an existing sisal pole or to expand your scratching post. The pole is made for RHR Pets scratching posts, but can be mounted on other scratching posts if the original pole has the same thickness and screw size.
The sisal pole has a diameter of 20 cm and a length of 50 cm, providing a sturdy and stable base for your cat to scratch on. At the bottom there are 5 M10 screw holes and at the top 1 M10 screw hole, allowing you to easily attach the pole to your scratching post. The sisal is glued to the pole and has an ABS interior, which provides extra strength and ensures the pole lasts a long time. The cream color matches many scratching post designs and helps make your scratching post look like new again.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | MCLOUNGE, MCLSLEEPER, MCSLEEPER, MCTOWER, ROYALTY |
| Lengte | 50 cm |
| Diameter | 20 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-50x20-5-1 |
Reviews
Loading reviews...