Sisal Pole for Scratching Posts - RHR Quality Blackline
This sisal pole is a component for scratching posts from RHR Quality, specially designed for cats that love to scratch. It is a replacement part that you can use when the sisal of your existing scratching post is worn out.
The sisal pole has a length of 55 cm and a diameter of 15 cm. At both the bottom and top there is an M8 screw hole, allowing you to easily mount it on scratching posts from RHR Quality with the same thickness and screw size. The sisal is firmly glued onto the pole and has an ABS interior for extra strength.
This component is part of the Blackline collection and is intended as a replacement for existing scratching posts. By only replacing the worn-out component, you can extend the lifespan of your scratching post.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Zwart |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | Sisalpalen |
| Lengte | 55 cm |
| Diameter | 15 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-55x15-BL |
Loading reviews...
Description
Sisal Pole for Scratching Posts - RHR Quality Blackline
This sisal pole is a component for scratching posts from RHR Quality, specially designed for cats that love to scratch. It is a replacement part that you can use when the sisal of your existing scratching post is worn out.
The sisal pole has a length of 55 cm and a diameter of 15 cm. At both the bottom and top there is an M8 screw hole, allowing you to easily mount it on scratching posts from RHR Quality with the same thickness and screw size. The sisal is firmly glued onto the pole and has an ABS interior for extra strength.
This component is part of the Blackline collection and is intended as a replacement for existing scratching posts. By only replacing the worn-out component, you can extend the lifespan of your scratching post.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Zwart |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | Sisalpalen |
| Lengte | 55 cm |
| Diameter | 15 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-55x15-BL |
Reviews
Loading reviews...