Sisal Pole for Scratching Posts from RHR Quality
This sisal pole is a replacement component for scratching posts from RHR Quality. It is specially developed for cats that like to sharpen their claws on a sturdy sisal pole. This component is cream-colored and fits on any scratching post from RHR Pets provided the original has the same thickness and screw size.
The sisal pole has a diameter of 15 cm and a length of approximately 58.5 cm. At the bottom and top there is an M8 screw hole for easy installation. The sisal is glued onto the pole and has an ABS interior for extra strength. This ensures that the sisal stays in place during scratching.
This component is part of the SISAL1510001 collection and is intended as a replacement for worn sisal poles. This way your cat can continue to enjoy its familiar scratching post without having to purchase a completely new scratching post.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | Sisalpalen |
| Lengte | 58.5 cm |
| Diameter | 15 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-58.5x15 |
Loading reviews...
Description
Sisal Pole for Scratching Posts from RHR Quality
This sisal pole is a replacement component for scratching posts from RHR Quality. It is specially developed for cats that like to sharpen their claws on a sturdy sisal pole. This component is cream-colored and fits on any scratching post from RHR Pets provided the original has the same thickness and screw size.
The sisal pole has a diameter of 15 cm and a length of approximately 58.5 cm. At the bottom and top there is an M8 screw hole for easy installation. The sisal is glued onto the pole and has an ABS interior for extra strength. This ensures that the sisal stays in place during scratching.
This component is part of the SISAL1510001 collection and is intended as a replacement for worn sisal poles. This way your cat can continue to enjoy its familiar scratching post without having to purchase a completely new scratching post.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | Sisalpalen |
| Lengte | 58.5 cm |
| Diameter | 15 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-58.5x15 |
Reviews
Loading reviews...