Sisal Pole Scratching Post Component
This is a sisal pole that serves as a component for a scratching post or cat furniture. The product is specially designed for cat owners who want to repair or expand an existing scratching post. The pole has a cream-colored finish that matches various interiors.
The sisal pole has a length of 80 cm and a diameter of 20 cm. At the bottom there are 5 M10 screw holes and at the top 1 M10 screw hole for easy installation. The sisal is firmly glued to the pole and has an ABS interior for extra strength. This component is compatible with RHR Pets scratching posts provided the original pole has the same thickness and screw size.
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | CHARTREUX |
| Lengte | 80 cm |
| Diameter | 20 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-80x20-5-1 |
Loading reviews...
Description
Sisal Pole Scratching Post Component
This is a sisal pole that serves as a component for a scratching post or cat furniture. The product is specially designed for cat owners who want to repair or expand an existing scratching post. The pole has a cream-colored finish that matches various interiors.
The sisal pole has a length of 80 cm and a diameter of 20 cm. At the bottom there are 5 M10 screw holes and at the top 1 M10 screw hole for easy installation. The sisal is firmly glued to the pole and has an ABS interior for extra strength. This component is compatible with RHR Pets scratching posts provided the original pole has the same thickness and screw size.
Additional information
| Merk | RHR Quality |
| Type | Krabpaal onderdelen |
| Materiaal | Sisal |
| Kleur | Creme |
| Onderdeel | Sisalpaal |
| Productlijn | CHARTREUX |
| Lengte | 80 cm |
| Diameter | 20 cm |
| Productgroep | Krabpalen & Meubels |
| Artikelnummer | RHR-SP-80x20-5-1 |
Reviews
Loading reviews...