The Starmark Treat Chew Ball is an innovative dog toy that provides hours of challenge and training, resulting in positive behavior. This toy has been studied and designed by professional trainers, with the goal of making your dog happy and improving the relationship with its owner. The ball is extremely durable yet gentle on your dog's mouth, and ideal for feeding, training, or playing. It rolls, bounces, and floats on water, and is excellent for dental hygiene.
The Treat Chew Ball is made from virtually indestructible material, stronger than rubber! Very suitable for powerful chewers. It contains no latex, vinyl, or phthalates. Available in two sizes: size M (7 cm diameter) and size L (10 cm diameter). The ball is green in color. For more fun, you can insert Starmark Interactive treats 156g (item number 13000) into the ball.
This toy is intended for dogs and not suitable for children. All toys should be used under supervision and should be removed and discarded if damaged. The Treat Chew Ball is dishwasher safe. Use this product only for giving snacks and treats, not for kibble. Tip: use an empty water bottle as a funnel to easily insert the snacks. Caution: snacks may stain fabric and carpet when wet.
| Merk | Starmark |
| Type | Bal |
| Materiaal | TPR |
| Kleur | Groen |
| Afmeting | 8,9 cm cm x 8,9 cm cm |
| Maat | M |
| Is Wasbaar | Ja |
| Productlijn | Ballen |
| Vorm | Rond |
| Inhoud | 1 stuk |
| Lengte | 8,9 cm cm |
| Gewicht | 0,15 kg |
| Kenmerk | Uitstekend voor de mondhygiëne - Mogelijkheid tot inbrengen snack |
| Sterkte | Sterk |
| Diameter | 7 cm |
| Eigenschap | Zonder geluid |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Productgroep | Speelgoed |
| Artikelnummer | 21391 |
Loading reviews...
Description
The Starmark Treat Chew Ball is an innovative dog toy that provides hours of challenge and training, resulting in positive behavior. This toy has been studied and designed by professional trainers, with the goal of making your dog happy and improving the relationship with its owner. The ball is extremely durable yet gentle on your dog's mouth, and ideal for feeding, training, or playing. It rolls, bounces, and floats on water, and is excellent for dental hygiene.
The Treat Chew Ball is made from virtually indestructible material, stronger than rubber! Very suitable for powerful chewers. It contains no latex, vinyl, or phthalates. Available in two sizes: size M (7 cm diameter) and size L (10 cm diameter). The ball is green in color. For more fun, you can insert Starmark Interactive treats 156g (item number 13000) into the ball.
This toy is intended for dogs and not suitable for children. All toys should be used under supervision and should be removed and discarded if damaged. The Treat Chew Ball is dishwasher safe. Use this product only for giving snacks and treats, not for kibble. Tip: use an empty water bottle as a funnel to easily insert the snacks. Caution: snacks may stain fabric and carpet when wet.
Additional information
| Merk | Starmark |
| Type | Bal |
| Materiaal | TPR |
| Kleur | Groen |
| Afmeting | 8,9 cm cm x 8,9 cm cm |
| Maat | M |
| Is Wasbaar | Ja |
| Productlijn | Ballen |
| Vorm | Rond |
| Inhoud | 1 stuk |
| Lengte | 8,9 cm cm |
| Gewicht | 0,15 kg |
| Kenmerk | Uitstekend voor de mondhygiëne - Mogelijkheid tot inbrengen snack |
| Sterkte | Sterk |
| Diameter | 7 cm |
| Eigenschap | Zonder geluid |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Productgroep | Speelgoed |
| Artikelnummer | 21391 |
Reviews
Loading reviews...