The Starmark Treat Tetraflex is an innovative dog toy specifically designed to dispense treats or kibble. Use the Tetraflex instead of a food bowl to mentally and physically stimulate your dog. It slows down the eating process, contributing to healthier eating habits and more playtime fun.
This toy is made of polyvinyl chloride (PVC) and is available in three sizes: Small (7 cm), Medium (10 cm), and Large (13 cm). The ball is yellow in color and has a sturdy construction that withstands intensive use. Dispensing treats promotes playfulness, which leads to a reduction in boredom and anxiety in your dog.
The Treat Tetraflex has been studied and designed by professional trainers. Their goal is to make the dog happy and improve the relationship with its owner. For even more fun, you can put the Starmark Interactive treats (156g) inside the ball. The toy is dishwasher safe, making it easy to keep clean.
Note: no product is completely indestructible. Observe and learn how your dog interacts with this product. Once you have confidence, you can let him play safely.
| Merk | Starmark |
| Type | Bal |
| Materiaal | PVC |
| Kleur | Geel |
| Afmeting | 10 cm cm x 10 cm cm |
| Maat | M |
| Productlijn | Interactief |
| Vorm | Rond |
| Inhoud | 1 stuk |
| Lengte | 10 cm cm |
| Gewicht | 0,14 kg |
| Kenmerk | Uitstekend voor de mondhygiëne - Mogelijkheid tot inbrengen snack |
| Sterkte | Sterk |
| Eigenschap | Drijvend - Zonder geluid |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Productgroep | Speelgoed |
| Artikelnummer | 11074 |
Loading reviews...
Description
The Starmark Treat Tetraflex is an innovative dog toy specifically designed to dispense treats or kibble. Use the Tetraflex instead of a food bowl to mentally and physically stimulate your dog. It slows down the eating process, contributing to healthier eating habits and more playtime fun.
This toy is made of polyvinyl chloride (PVC) and is available in three sizes: Small (7 cm), Medium (10 cm), and Large (13 cm). The ball is yellow in color and has a sturdy construction that withstands intensive use. Dispensing treats promotes playfulness, which leads to a reduction in boredom and anxiety in your dog.
The Treat Tetraflex has been studied and designed by professional trainers. Their goal is to make the dog happy and improve the relationship with its owner. For even more fun, you can put the Starmark Interactive treats (156g) inside the ball. The toy is dishwasher safe, making it easy to keep clean.
Note: no product is completely indestructible. Observe and learn how your dog interacts with this product. Once you have confidence, you can let him play safely.
Additional information
| Merk | Starmark |
| Type | Bal |
| Materiaal | PVC |
| Kleur | Geel |
| Afmeting | 10 cm cm x 10 cm cm |
| Maat | M |
| Productlijn | Interactief |
| Vorm | Rond |
| Inhoud | 1 stuk |
| Lengte | 10 cm cm |
| Gewicht | 0,14 kg |
| Kenmerk | Uitstekend voor de mondhygiëne - Mogelijkheid tot inbrengen snack |
| Sterkte | Sterk |
| Eigenschap | Drijvend - Zonder geluid |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Productgroep | Speelgoed |
| Artikelnummer | 11074 |
Reviews
Loading reviews...