Vadigran Parakeet Basic is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness, and taste. This composition meets all the needs of your parakeet and promotes well-being.
The food contains a mix of yellow millet, white millet, canary seed, hulled oats, red millet, grit, and linseed. The analytical constituents are: crude protein 13.67%, crude ash 4.96%, crude fat 3.86%, crude fiber 3.08%, calcium 1.18%, and phosphorus 0.16%. The product is supplied in a package of 4 kg.
Provide freely alongside clean drinking water. Store in a cool, dry place.
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 35 cm cm x 9.2 cm cm |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Lengte | 18 cm cm |
| Gewicht | 4 kg |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 242 |
Loading reviews...
Description
Vadigran Parakeet Basic is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness, and taste. This composition meets all the needs of your parakeet and promotes well-being.
The food contains a mix of yellow millet, white millet, canary seed, hulled oats, red millet, grit, and linseed. The analytical constituents are: crude protein 13.67%, crude ash 4.96%, crude fat 3.86%, crude fiber 3.08%, calcium 1.18%, and phosphorus 0.16%. The product is supplied in a package of 4 kg.
Provide freely alongside clean drinking water. Store in a cool, dry place.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 35 cm cm x 9.2 cm cm |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Lengte | 18 cm cm |
| Gewicht | 4 kg |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 242 |
Reviews
Loading reviews...