Vadigran TERRA Junior & Dwarf Rabbit is a complete food specially formulated for young rabbits and dwarf rabbits. This food supports the growth and development of the young animal thanks to the extra proteins and vitamins. The high fiber content stimulates a good digestive system and contributes to a healthy digestion.
The composition consists of vegetable by-products, vegetables, seeds, willow (2%) and cereals. The analytical constituents are: 15.5% crude protein, 4% crude fat, 22% crude fiber, 6% crude ash, 0.47% phosphorus, 0.93% calcium and 0.03% sodium. Per kg the following additives are added: 11300 IU vitamin A, 1450 IU vitamin D3, 40 mg vitamin E, 150 mg vitamin C, 75 mg iron (E1), 1 mg iodine (E2), 0.5 mg cobalt (E3), 15 mg copper (E4), 30 mg manganese (E5), 75 mg zinc (E6), 0.2 mg selenium (E8), preservatives, colorants and antioxidants.
This food is suitable for young rabbits and dwarf rabbits. The food is available in two sizes: 1 kg and 2.25 kg. Provide the food freely together with clean drinking water. Store the product dry and cool.
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 28,5 cm cm x 17,5 cm cm |
| Maat | 2 |
| Productlijn | Volledig voer |
| Inhoud | 1 kg |
| Lengte | 10,5 cm cm |
| Gewicht | 1.0 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Junior |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 385020 |
Loading reviews...
Description
Vadigran TERRA Junior & Dwarf Rabbit is a complete food specially formulated for young rabbits and dwarf rabbits. This food supports the growth and development of the young animal thanks to the extra proteins and vitamins. The high fiber content stimulates a good digestive system and contributes to a healthy digestion.
The composition consists of vegetable by-products, vegetables, seeds, willow (2%) and cereals. The analytical constituents are: 15.5% crude protein, 4% crude fat, 22% crude fiber, 6% crude ash, 0.47% phosphorus, 0.93% calcium and 0.03% sodium. Per kg the following additives are added: 11300 IU vitamin A, 1450 IU vitamin D3, 40 mg vitamin E, 150 mg vitamin C, 75 mg iron (E1), 1 mg iodine (E2), 0.5 mg cobalt (E3), 15 mg copper (E4), 30 mg manganese (E5), 75 mg zinc (E6), 0.2 mg selenium (E8), preservatives, colorants and antioxidants.
This food is suitable for young rabbits and dwarf rabbits. The food is available in two sizes: 1 kg and 2.25 kg. Provide the food freely together with clean drinking water. Store the product dry and cool.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 28,5 cm cm x 17,5 cm cm |
| Maat | 2 |
| Productlijn | Volledig voer |
| Inhoud | 1 kg |
| Lengte | 10,5 cm cm |
| Gewicht | 1.0 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Junior |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 385020 |
Reviews
Loading reviews...