Vadigran Tropical Birds Basic is a tasty and balanced food, exclusively composed of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness, and taste. This composition meets all the needs of your tropical birds and promotes their well-being.
This food contains a mix of yellow millet, white millet, red panicum, yellow panicum, canary seed, red millet, and grit. The analytical constituents are: crude protein 13.39%, crude ash 5.60%, crude fat 4.54%, crude fiber 3.92%, calcium 1.17%, and phosphorus 0.18%. The product is supplied in a package of 20 kg.
Provide freely alongside clean drinking water. Store in a cool, dry place. This food is suitable for all ages of tropical birds and is a complete food that provides all necessary nutrients.
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 0 cm cm x 0 cm cm |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Inhoud | 20 kg |
| Lengte | 0 cm cm |
| Gewicht | 20 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 283 |
Loading reviews...
Description
Vadigran Tropical Birds Basic is a tasty and balanced food, exclusively composed of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness, and taste. This composition meets all the needs of your tropical birds and promotes their well-being.
This food contains a mix of yellow millet, white millet, red panicum, yellow panicum, canary seed, red millet, and grit. The analytical constituents are: crude protein 13.39%, crude ash 5.60%, crude fat 4.54%, crude fiber 3.92%, calcium 1.17%, and phosphorus 0.18%. The product is supplied in a package of 20 kg.
Provide freely alongside clean drinking water. Store in a cool, dry place. This food is suitable for all ages of tropical birds and is a complete food that provides all necessary nutrients.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 0 cm cm x 0 cm cm |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Inhoud | 20 kg |
| Lengte | 0 cm cm |
| Gewicht | 20 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 283 |
Reviews
Loading reviews...