Vadigran Inlandse Vogels Xtra is a tasty and balanced food, exclusively composed of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness, and taste. This composition meets all the needs of your domestic birds and promotes their well-being.
The food contains a carefully selected mix of seeds, including canary seed, rapeseed, husked oats, cardy, health seed, niger, linseed, millet (yellow, white, and red), rapeseed, hempseed, grass seed, sunflower seeds (striped), and blue poppy seed. These ingredients provide a varied and tasty menu that birds love to eat. The analytical constituents are: crude protein 16.24%, crude fat 14.86%, crude fiber 8.95%, crude ash 4.24%, phosphorus 0.42%, and calcium 0.13%.
This complete food is suitable for all ages and can be freely offered alongside clean drinking water. Store the food dry and cool to maintain freshness. Available in convenient packages of 4kg.
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 32,5 cm cm x 22 cm cm |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Inhoud | 4 kg |
| Lengte | 14 cm cm |
| Gewicht | 4 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 302 |
Loading reviews...
Description
Vadigran Inlandse Vogels Xtra is a tasty and balanced food, exclusively composed of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness, and taste. This composition meets all the needs of your domestic birds and promotes their well-being.
The food contains a carefully selected mix of seeds, including canary seed, rapeseed, husked oats, cardy, health seed, niger, linseed, millet (yellow, white, and red), rapeseed, hempseed, grass seed, sunflower seeds (striped), and blue poppy seed. These ingredients provide a varied and tasty menu that birds love to eat. The analytical constituents are: crude protein 16.24%, crude fat 14.86%, crude fiber 8.95%, crude ash 4.24%, phosphorus 0.42%, and calcium 0.13%.
This complete food is suitable for all ages and can be freely offered alongside clean drinking water. Store the food dry and cool to maintain freshness. Available in convenient packages of 4kg.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 32,5 cm cm x 22 cm cm |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Inhoud | 4 kg |
| Lengte | 14 cm cm |
| Gewicht | 4 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 302 |
Reviews
Loading reviews...