Vadigran Kanaries Basic is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with the utmost care to guarantee optimal purity, freshness, and taste. This composition meets all the needs of your canary and promotes its well-being.
The food contains, among others, canary seed, hulled oats, rapeseed, turnip seed, linseed, and grit. The analytical constituents are: crude protein 15.51%, crude fat 14.99%, crude fiber 7.14%, crude ash 6.07%, calcium 1.27%, and phosphorus 0.46%. The product is suitable for canaries of all ages.
You can provide this food freely alongside fresh drinking water. Store the food in a cool, dry place. Packed in a bag of 20 kg.
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 40 cm x 20 cm |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Inhoud | 20 kg |
| Lengte | 12.5 cm |
| Gewicht | 20 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 143 |
Loading reviews...
Description
Vadigran Kanaries Basic is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with the utmost care to guarantee optimal purity, freshness, and taste. This composition meets all the needs of your canary and promotes its well-being.
The food contains, among others, canary seed, hulled oats, rapeseed, turnip seed, linseed, and grit. The analytical constituents are: crude protein 15.51%, crude fat 14.99%, crude fiber 7.14%, crude ash 6.07%, calcium 1.27%, and phosphorus 0.46%. The product is suitable for canaries of all ages.
You can provide this food freely alongside fresh drinking water. Store the food in a cool, dry place. Packed in a bag of 20 kg.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 40 cm x 20 cm |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Inhoud | 20 kg |
| Lengte | 12.5 cm |
| Gewicht | 20 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 143 |
Reviews
Loading reviews...