Vadigran Herb Hay Fruit Apple & Banana is an extremely tasty and 100% natural basic food for rabbits and rodents. This botanically rich hay is carefully dried, so that the nutritional values and taste are perfectly preserved. It is supplemented with extra apple and banana, providing a delicious variety that your little friends will appreciate.
This herb hay is an ideal source of beneficial fibers, essential for both good digestion and healthy teeth. The fibers help wear down the teeth, which is important for rodents and rabbits. The product is suitable for guinea pigs, chinchillas, hamsters, gerbils, rodents, rabbits, degus, and junior & dwarf rabbits. It is a complementary feed that can be given daily.
Make the hay freely available, preferably in a separate hay rack. Remove soiled hay daily; it can be perfectly disposed of on the compost heap or green container. The hay is suitable for all ages and has a dry property. The package contains 500 grams.
The composition consists of hay, fruit (3% apple, 3% banana). Analytical constituents: crude protein 11%, crude fat 2.1%, crude fiber 29.50%, crude ash 8.3%, calcium 0.53%, phosphorus 0.29%, sodium 0.23%.
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Materiaal | Natuurlijk |
| Afmeting | 42 cm x 38 cm |
| Productlijn | Aanvullend voer |
| Inhoud | 0.5 kg |
| Lengte | 11 cm |
| Gewicht | 0.5 kg |
| Kenmerk | 100% Natuurlijk - Rijk aan vezels |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Aanvullend |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 11164 |
Loading reviews...
Description
Vadigran Herb Hay Fruit Apple & Banana is an extremely tasty and 100% natural basic food for rabbits and rodents. This botanically rich hay is carefully dried, so that the nutritional values and taste are perfectly preserved. It is supplemented with extra apple and banana, providing a delicious variety that your little friends will appreciate.
This herb hay is an ideal source of beneficial fibers, essential for both good digestion and healthy teeth. The fibers help wear down the teeth, which is important for rodents and rabbits. The product is suitable for guinea pigs, chinchillas, hamsters, gerbils, rodents, rabbits, degus, and junior & dwarf rabbits. It is a complementary feed that can be given daily.
Make the hay freely available, preferably in a separate hay rack. Remove soiled hay daily; it can be perfectly disposed of on the compost heap or green container. The hay is suitable for all ages and has a dry property. The package contains 500 grams.
The composition consists of hay, fruit (3% apple, 3% banana). Analytical constituents: crude protein 11%, crude fat 2.1%, crude fiber 29.50%, crude ash 8.3%, calcium 0.53%, phosphorus 0.29%, sodium 0.23%.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Materiaal | Natuurlijk |
| Afmeting | 42 cm x 38 cm |
| Productlijn | Aanvullend voer |
| Inhoud | 0.5 kg |
| Lengte | 11 cm |
| Gewicht | 0.5 kg |
| Kenmerk | 100% Natuurlijk - Rijk aan vezels |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Aanvullend |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 11164 |
Reviews
Loading reviews...