Vadigran Original Parakeets is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with the utmost care to guarantee optimal purity, freshness and taste. This composition meets all the needs of your parakeet and promotes its well-being.
The food contains a mix of millet (yellow, white, red, Japanese), canary seed, husked oats, panicum (yellow), linseed, niger and cardy. The analytical constituents are: crude protein 14.16%, crude fat 5.52%, crude fiber 4.74%, crude ash 2.69%, phosphorus 0.22% and calcium 0.04%. It is a dry, complete food suitable for all ages.
You can provide the food freely alongside fresh drinking water. Store it in a cool, dry place. Available in packages of 4kg.
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 32,5 cm cm x 22 cm cm |
| Productlijn | Original |
| Inhoud | 4 kg |
| Lengte | 11,5 cm cm |
| Gewicht | 4 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 172 |
Loading reviews...
Description
Vadigran Original Parakeets is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with the utmost care to guarantee optimal purity, freshness and taste. This composition meets all the needs of your parakeet and promotes its well-being.
The food contains a mix of millet (yellow, white, red, Japanese), canary seed, husked oats, panicum (yellow), linseed, niger and cardy. The analytical constituents are: crude protein 14.16%, crude fat 5.52%, crude fiber 4.74%, crude ash 2.69%, phosphorus 0.22% and calcium 0.04%. It is a dry, complete food suitable for all ages.
You can provide the food freely alongside fresh drinking water. Store it in a cool, dry place. Available in packages of 4kg.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 32,5 cm cm x 22 cm cm |
| Productlijn | Original |
| Inhoud | 4 kg |
| Lengte | 11,5 cm cm |
| Gewicht | 4 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 172 |
Reviews
Loading reviews...