Vadigran Inlandse Vogels Original is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness and taste. This composition meets all the needs of your native birds and promotes their well-being.
The food contains a carefully selected mix of seeds, including canary seed, rapeseed, hulled oats, cardy, health seed, niger, linseed, millet (yellow, white and red), rapeseed, hempseed, grass seed, sunflower seeds (striped) and blue poppy seed. These ingredients provide a varied and tasty menu that birds love to eat.
The analytical constituents are: crude protein 16.24%, crude fat 14.86%, crude fiber 8.95%, crude ash 4.24%, phosphorus 0.42% and calcium 0.13%. This composition is tailored to the nutritional needs of native birds of all ages.
You can offer the food freely alongside clean drinking water. Store the bag in a cool, dry place to maintain freshness. This package contains 20 kg of food.
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 60 cm x 40 cm |
| Productlijn | Original |
| Inhoud | 20 kg |
| Lengte | 12.5 cm |
| Gewicht | 20 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 303 |
Loading reviews...
Description
Vadigran Inlandse Vogels Original is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness and taste. This composition meets all the needs of your native birds and promotes their well-being.
The food contains a carefully selected mix of seeds, including canary seed, rapeseed, hulled oats, cardy, health seed, niger, linseed, millet (yellow, white and red), rapeseed, hempseed, grass seed, sunflower seeds (striped) and blue poppy seed. These ingredients provide a varied and tasty menu that birds love to eat.
The analytical constituents are: crude protein 16.24%, crude fat 14.86%, crude fiber 8.95%, crude ash 4.24%, phosphorus 0.42% and calcium 0.13%. This composition is tailored to the nutritional needs of native birds of all ages.
You can offer the food freely alongside clean drinking water. Store the bag in a cool, dry place to maintain freshness. This package contains 20 kg of food.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 60 cm x 40 cm |
| Productlijn | Original |
| Inhoud | 20 kg |
| Lengte | 12.5 cm |
| Gewicht | 20 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 303 |
Reviews
Loading reviews...