Vadigran Volière is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness and taste. This composition meets all the needs of your aviary birds and promotes their well-being.
The food contains a mix of millet (yellow, red, white), canary seed, rapeseed, hulled oats, panicum (yellow), linseed, sunflower seeds (striped) and cardy. It is a complete food, suitable for all ages. The analytical constituents are: crude protein 15.19%, crude fat 12.06%, crude fiber 6.30%, crude ash 3.48%, phosphorus 0.32% and calcium 0.10%.
You can provide this food freely alongside clean drinking water. Store the food in a dry and cool place. Available in a package of 4 kg.
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Inhoud | 4 kg |
| Gewicht | 4 kg |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 352 |
Loading reviews...
Description
Vadigran Volière is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness and taste. This composition meets all the needs of your aviary birds and promotes their well-being.
The food contains a mix of millet (yellow, red, white), canary seed, rapeseed, hulled oats, panicum (yellow), linseed, sunflower seeds (striped) and cardy. It is a complete food, suitable for all ages. The analytical constituents are: crude protein 15.19%, crude fat 12.06%, crude fiber 6.30%, crude ash 3.48%, phosphorus 0.32% and calcium 0.10%.
You can provide this food freely alongside clean drinking water. Store the food in a dry and cool place. Available in a package of 4 kg.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Inhoud | 4 kg |
| Gewicht | 4 kg |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 352 |
Reviews
Loading reviews...