Vadigran beech chips are a 100% natural absorbent litter, ideal for rabbits, rodents, as well as cats, reptiles, and birds. This cage bedding is made from beech wood and provides a safe and comfortable surface for your pet.
The chips have a grain size of 10 mm and are available in two sizes: 5 kg (20 liters) and 15 kg (60 liters). They produce little dust, contributing to a cleaner living environment. The bedding optimally absorbs urine and neutralizes odors, while also having insulating properties. Moreover, it emits a pleasant natural scent that surrounds the cage.
For use, fill the cage with a layer of chips about 5 cm thick. Remove soiled litter daily and thoroughly clean the enclosure at least once a week. After use, the soiled chips can be disposed of with organic waste or on the compost heap.
| Merk | Vadigran |
| Type | Bodembedekking |
| Materiaal | Hout |
| Afmeting | 40 cm cm |
| Maat | L |
| Productlijn | Bodembedekking |
| Dikte | 18 cm cm |
| Inhoud | 15 kg |
| Lengte | 80 cm cm |
| Gewicht | 15 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Productgroep | Bodembedekking |
| Artikelnummer | 3190 |
Loading reviews...
Description
Vadigran beech chips are a 100% natural absorbent litter, ideal for rabbits, rodents, as well as cats, reptiles, and birds. This cage bedding is made from beech wood and provides a safe and comfortable surface for your pet.
The chips have a grain size of 10 mm and are available in two sizes: 5 kg (20 liters) and 15 kg (60 liters). They produce little dust, contributing to a cleaner living environment. The bedding optimally absorbs urine and neutralizes odors, while also having insulating properties. Moreover, it emits a pleasant natural scent that surrounds the cage.
For use, fill the cage with a layer of chips about 5 cm thick. Remove soiled litter daily and thoroughly clean the enclosure at least once a week. After use, the soiled chips can be disposed of with organic waste or on the compost heap.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Bodembedekking |
| Materiaal | Hout |
| Afmeting | 40 cm cm |
| Maat | L |
| Productlijn | Bodembedekking |
| Dikte | 18 cm cm |
| Inhoud | 15 kg |
| Lengte | 80 cm cm |
| Gewicht | 15 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Productgroep | Bodembedekking |
| Artikelnummer | 3190 |
Reviews
Loading reviews...