Vadigran hay is a 100% natural product that you can use as roughage for your rodents. It is rich in fiber, which supports the good digestion of your gnawer. This hay is suitable for guinea pigs, chinchillas, hamsters, gerbils, rabbits, degus and other rodents of all ages.
The hay is supplied in a handy package with a volume of 30l and a weight of 1 kg. The dimensions of the package are 25 cm wide, 36 cm high and 10 cm long. The hay is 100% natural and contains no additives. The analytical constituents are: crude protein 11% and crude fiber 29.50%.
You can offer the hay daily as a supplement to the main feed. Scatter some hay in the cage to create a warm and cozy environment. It is important to provide the hay in a separate hay rack. Remove soiled hay daily and clean the enclosure thoroughly at least once a week. After use, you can dispose of the hay with organic waste or on the compost heap.
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Materiaal | Stro |
| Afmeting | 36 cm cm x 25 cm cm |
| Maat | L |
| Productlijn | Aanvullend voer |
| Inhoud | 1 kg |
| Lengte | 10 cm cm |
| Gewicht | 1 kg |
| Kenmerk | 100% Natuurlijk - Rijk aan vezels |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Aanvullend |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 1803 |
Loading reviews...
Description
Vadigran hay is a 100% natural product that you can use as roughage for your rodents. It is rich in fiber, which supports the good digestion of your gnawer. This hay is suitable for guinea pigs, chinchillas, hamsters, gerbils, rabbits, degus and other rodents of all ages.
The hay is supplied in a handy package with a volume of 30l and a weight of 1 kg. The dimensions of the package are 25 cm wide, 36 cm high and 10 cm long. The hay is 100% natural and contains no additives. The analytical constituents are: crude protein 11% and crude fiber 29.50%.
You can offer the hay daily as a supplement to the main feed. Scatter some hay in the cage to create a warm and cozy environment. It is important to provide the hay in a separate hay rack. Remove soiled hay daily and clean the enclosure thoroughly at least once a week. After use, you can dispose of the hay with organic waste or on the compost heap.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Materiaal | Stro |
| Afmeting | 36 cm cm x 25 cm cm |
| Maat | L |
| Productlijn | Aanvullend voer |
| Inhoud | 1 kg |
| Lengte | 10 cm cm |
| Gewicht | 1 kg |
| Kenmerk | 100% Natuurlijk - Rijk aan vezels |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Aanvullend |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 1803 |
Reviews
Loading reviews...