Vadigran Parakeet Basic is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness, and taste. This composition meets all the needs of your parakeet and promotes well-being.
The food contains a mix of yellow millet, white millet, canary seed, hulled oats, red millet, grit, and linseed. It is a complete food with a crude protein content of 13.67%, crude fat 3.86%, crude fiber 3.08%, and crude ash 4.96%. It also contains calcium (1.18%) and phosphorus (0.16%) for a healthy bone structure.
Vadigran Parakeet Basic is suitable for parakeets of all ages. You can provide the food freely alongside fresh drinking water. Store it dry and cool to maintain freshness.
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 60 cm x 40 cm |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Inhoud | 20 kg |
| Lengte | 12.5 cm |
| Gewicht | 20 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 243 |
Loading reviews...
Description
Vadigran Parakeet Basic is a tasty and balanced food, composed exclusively of quality ingredients. These are processed and packaged with utmost care to guarantee optimal purity, freshness, and taste. This composition meets all the needs of your parakeet and promotes well-being.
The food contains a mix of yellow millet, white millet, canary seed, hulled oats, red millet, grit, and linseed. It is a complete food with a crude protein content of 13.67%, crude fat 3.86%, crude fiber 3.08%, and crude ash 4.96%. It also contains calcium (1.18%) and phosphorus (0.16%) for a healthy bone structure.
Vadigran Parakeet Basic is suitable for parakeets of all ages. You can provide the food freely alongside fresh drinking water. Store it dry and cool to maintain freshness.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Voeding |
| Afmeting | 60 cm x 40 cm |
| Productlijn | Zaadmengelingen |
| Inhoud | 20 kg |
| Lengte | 12.5 cm |
| Gewicht | 20 kg |
| Eigenschap | Droog |
| Levensfase | Alle leeftijden |
| Voedingtype | Volledig |
| Productgroep | Voeding |
| Artikelnummer | 243 |
Reviews
Loading reviews...