Vadigran straw is a 100% natural absorbent bedding that you can use as ground cover for the cages of your rabbits and rodents. This bedding is 100% natural, without additives, and optimally absorbs urine and odors. The straw will create a warm and comfortable environment where your pet will feel good.
The little extra: this bedding gives off a very pleasant, natural scent that surrounds the cage. After use, you can dispose of the soiled shreds with organic waste or on the compost heap.
Vadigran straw is available in two sizes: 30 liters (1 kg) and 75 liters (2.5 kg). The dimensions of the bale for the 30 liter are: length 35 cm, width 25 cm, thickness 10 cm. For the 75 liter: length 40 cm, width 30 cm, thickness 15 cm. The straw is suitable for birds, guinea pigs, chinchillas, hamsters, rats, gerbils, squirrels, ferrets, rabbits, mice, and degus.
| Merk | Vadigran |
| Type | Bodembedekking |
| Materiaal | Stro |
| Afmeting | 25 cm cm |
| Maat | 1 |
| Productlijn | Bodembedekking |
| Dikte | 10 cm cm |
| Inhoud | 1 kg |
| Lengte | 35 cm cm |
| Gewicht | 1 kg |
| Eigenschap | Composteerbaar |
| Productgroep | Bodembedekking |
| Artikelnummer | 1805 |
Loading reviews...
Description
Vadigran straw is a 100% natural absorbent bedding that you can use as ground cover for the cages of your rabbits and rodents. This bedding is 100% natural, without additives, and optimally absorbs urine and odors. The straw will create a warm and comfortable environment where your pet will feel good.
The little extra: this bedding gives off a very pleasant, natural scent that surrounds the cage. After use, you can dispose of the soiled shreds with organic waste or on the compost heap.
Vadigran straw is available in two sizes: 30 liters (1 kg) and 75 liters (2.5 kg). The dimensions of the bale for the 30 liter are: length 35 cm, width 25 cm, thickness 10 cm. For the 75 liter: length 40 cm, width 30 cm, thickness 15 cm. The straw is suitable for birds, guinea pigs, chinchillas, hamsters, rats, gerbils, squirrels, ferrets, rabbits, mice, and degus.
Additional information
| Merk | Vadigran |
| Type | Bodembedekking |
| Materiaal | Stro |
| Afmeting | 25 cm cm |
| Maat | 1 |
| Productlijn | Bodembedekking |
| Dikte | 10 cm cm |
| Inhoud | 1 kg |
| Lengte | 35 cm cm |
| Gewicht | 1 kg |
| Eigenschap | Composteerbaar |
| Productgroep | Bodembedekking |
| Artikelnummer | 1805 |
Reviews
Loading reviews...